W ostatnim czasie często przewija mi się temat dzieci, kontroli rodzicielskiej i czasu, jaki spędzają one przed ekranami. Oczywiście, jak to w tematach związanych z dziećmi, opinii na temat tego ile czasu dziecko powinno korzystać z urządzeń ekranowych jest tyle, co samych wypowiadających się. Ja swojej nie będę dorzucał do tej dyskusji, ale mogę polecić książkę Nowe cyfrowe dzieciństwo Jordana Shapiro, którą znajdziecie w tutaj. W tej książce znajdziesz dużo informacji na temat cyfryzacji w życiu dzieci i oddziaływania tych zmian na ich rozwój.
Ale, ale… nie o tym miałem mówić. Wśród owych dyskusji pojawia się też często pytanie „Jak kontrolować czas spędzany przez dzieci przed ekranem?”. Tu oczywiście przychodzą z pomocą różnego rodzaju aplikacje i rozwiązania, które są już zintegrowane z systemem na Twoim telefonie.
Jak skonfigurować kontrolę rodzicielską na iPhone lub urządzeniu z Androidem?
Z racji, że na polskim rynku funkcjonują głównie dwa systemy operacyjne na urządzenia mobilne (iOS i Android), to tylko na nich się skupię omawiając temat kontroli rodzicielskiej. W przypadku urządzeń z iOS i iPadOS, czyli wszelakiej maści iPhone’ów i iPad’ów sprawa jest dość prosta. W ustawieniach każdego z tych smartfonów znajdziesz opcje, która nazywa się „Czas przed ekranem” (Ustawienia -> Czas przed ekranem), ale zanim omówię wszystkie ustawienia, które tam się znajdują, to warto pomyśleć o czymś jeszcze.
Zanim przekażesz dziecku jego pierwszy telefon, skonfiguruj go, a przede wszystkim dodaj go do chmury rodzinnej.
W przypadku urządzeń z Androidem, wystarczy, że zainstalujesz aplikację Family Link. Jeżeli nie interesują Cię rozwiązania dla Apple, to kliknij tu, aby przejść do omówienia możliwości i konfiguracji Family Link.

Dlaczego warto korzystać z Chmury rodzinnej i jak wspiera kontrolę rodzicielską?
Chmura rodzinna w iCloud to przede wszystkim możliwość udostępniania każdemu w rodzinie wszelakich subskrypcji i zakupów. Krótko mówiąc, jeżeli kupujecie książki, czy subskrybujecie Apple Music lub Apple Arcade (platforma do gier), wszystkie te rzeczy możecie mieć dostępne z każdego urządzenia w rodzinie. Jest to niezwykle wygodne i ułatwia zarządzanie zasobami.
A co Chmura rodzinna daje rodzicom? Dla mnie najważniejsze są dwie opcje. Pierwsza to podgląd lokalizacji, czyli możecie zobaczyć na mapie gdzie w danej chwili jest Twoje dziecko. Druga, to oczywiście ograniczenie czasu dziecka przed ekranem, która bezpośrednio wiążę się z opcjami „Czas przed ekranem”.
Poza tymi dwoma funkcjami, kolejne są równie fajne i pomocne, a wśród nich są:
- zatwierdzanie zakupów w AppStore czy aplikacjach – dzieci, grając w różne gry są często nakłaniane przez ich twórców do dokupienia specjalnych punktów, czy opcji premium, co bez kontroli ze strony rodzicam, może skończyć się sporym debetem na karcie kredytowej 🙂
- jeżeli nie chcesz dawać dziecku iPhone’a to pomyśl o Apple Watchu z kartą sim. Dzięki temu i chmurze rodzinnej będziesz mógł sprawdzić położenie dziecka, skontaktować się z nim, a w czasie jego pobytu na lekcjach, można ustawić tryb „Szkoła”, aby dziecko nie rozpraszało się zabawą zegarkiem.
- znajdowanie urządzeń – to jedna z tych funkcji, która przyda się nie tylko rodzicom. Wielokrotnie zdarzyło mi się gdzieś odłożyć telefon i nie móc go odnaleźć w domu. Wystarczy zalogować się do iCloud i wybrać powiadomienie dźwiękowe, aby bezproblemowo zlokalizować urządzenie.
Jak skonfigurować Chmurę rodzinną i dodać do niej dzieci w ramach kontroli rodzicielskiej?
Konfiguracja jest banalnie prosta i wymaga od Ciebie tylko 3 kliknięć. Aby zacząć wejdź w Ustawienia na swoim iPhonie, następnie uderz w swój profil i przejdź do Chmury rodzinnej. W kolejnych krokach zostaniesz poproszony o wskazanie innych domowników, a jeżeli to dzieci, które nie mają jeszcze kont iCloud, to z tego poziomu można je utworzyć. I tyle.

Kontrola rodzicielska na iPhone, czyli możliwości „Czasu przed ekranem”.
Jak sama nazwa wskazuje w funkcji „Czas przed ekranem” znajdziemy informacje, o tym, ile czasu spędzamy przed ekranem urządzenia. Do tego, możemy od razu ustawić harmonogram z limitami, tak aby iPhone sam nas kontrolował ;).
Druga równie ważna funkcjonalność to limity w aplikacjiach. Tu możesz skonfigurować czas, który Ty lub Twoje dziecko będzie spędzać w każdej z appek. Szczególnie warto to przemyśleć w kontekście różnego rodzaju gier, portali społecznościowych, czy po prostu przeglądarki internetowej.
Trzecia opcja to limity komunikacji. W połączeniu z czasem bez urządzenia, który konfigurujecie w opcji pierwszej możecie tu ustawić ograniczenia połączeń i wysyłanych wiadomości. W ten sposób w czasie, gdy dzieci są w szkole będą mogły tylko komunikować się z Rodzicem.
Czwarta opcja – zawsze dozwolone – umożliwia wyłączenie spod kontroli rodzicielskiej wybranych aplikacji, tak by używanie jej nie podlegało żadnym limitom.
Ostatnia opcja to ograniczenie treści i prywatności. Tu możesz ograniczyć całkowicie dostęp do wybranych aplikacji, jak i ustawić filtrowanie treści, z którymi może mieć kontakt Twoje dziecko. Wśród opcji znajduje się też jedna, której warto użyć mimo wszystko, czyli „zezwalaj na zmiany kodu”. Wiele razy zdarzyło mi się ratować rodzica, którego dziecko zmieniło kod dostępu i tuż po tym zapomniało go. Lepiej zapobiec takiej sytuacji, gdy telefon staje się cegłą, bo nie można go odblokować.

Family Link – kontrola rodzicielska na smartphonach z Androidem.
Podobnie jak w przypadku Chmury rodzinnej i Czasu przed ekranem Family Link udostępnia szereg możliwości, które pomogą Ci kontrolować z jakimi treściami ma do czynienia Twoje dziecko, jak i jak długo korzysta z urządzenia i poszczególnych aplikacji.
Zacznijmy od konfiguracji. Pierwszy krok to pobranie aplikacji Family Link dla rodziców (Linki do pobrania: iOS | Android) oraz odpowiednika tej aplikacji na urządzenie dziecka, czyli Family LInk dla dzieci i nastolatków (Linki do pobrania: Android). Drugim krokiem jest oczywiście uruchomienie aplikacji na urządzeniu rodzica i przejście przez kolejne kroki. Bez obaw, nie ma tam nic skomplikowanego. Aplikacja wygeneruje specjalny kod parowania, który trzeba będzie podać na urządzeniu dziecka. Po sparowaniu od razu będziesz mógł przystąpić do ustawiania ograniczeń.
Co potrafi Family Link w ramach kontroli rodzicielskiej?
W ramach usług rodzinnych i połączenia kont w Family Linku będziesz mógł oczywiście zlokalizować swoje dzieci na mapie, jak i wprowadzić odpowiednie ograniczenia. Jeżeli chodzi o same ograniczenia, to oczywiscie Family Link umożliwia:
- ograniczenie dostępu do poszczególnych aplikacji (całkowite albo w na określony czas)
- ograniczenie dostępu do wybranych stron internetowych, jak i czasowe ograniczenie dostępu do przeglądarki internetowej
- wprowadzenie limitów czasowych korzystania z urządzenia, tak by można było ograniczyć czas przed ekranem w godzinach zajęć lekcyjnych lub przed snem
Dlaczego warto skonfigurować urządzenie, zanim przekaże się je dziecku?
W mojej ocenie w kontroli rodzicielskiej nie powinno chodzić o to, że nie ufamy własnym dzieciom. Nie chodzi też o same ograniczenia. Wierzę, że szczera rozmowa z dziećmi i uświadomienie ich dlaczego nie powinno się nieustannie korzystać z urządzeń ekranowych może dać podobny efekt. Dla mnie osobiście kontrola rodzicielska to taka walizka z czerwonym guzikiem, który wciskamy, gdy coś się zaczyna dziać. To też metoda, aby uchronić dziecko przed całym tym bagnem, które znajduje się też we wspaniałym świecie Internetu. A w razie „W” można też zlokalizować dziecko, gdy się gdzieś zgubi lub zgubi po prostu telefon.
Dodatkowo, limity czasowe w aplikacjach, czy dotyczące użytkowania samego urządzenia pomagają dziecku w zachowaniu odpowiedniego balansu w ciągu dnia. Czego według mnie nie nauczono nas, dorosłych. Teraz wielkie korporacje technologiczne muszą nas tego uczyć. I robią to wszelakimi raportami czasu przed ekranem i pomysłami typu „czas spać”.
Czy połączę swojego Huawai z chmura telefonu Iphone córki?
Pani Karolino,
A jaki system operacyjny jest na Pani telefonie Huawai?
Witam, jeśli ja mam na tel iOS a córka Android to czy mogę ustawić taką kontrolę na swoim Iphonie? Mamy inny system operacyjny
Tak, wystarczy na iPhone zainstalować aplikacje FamilyLink. Wtedy ma Pani kontrolę nad urządzeniem córki, które jest na Androidzie.
FamilyLink na iPhone jest do pobrania z AppStore.
Posiadam telefon LG z androidem, a moje dziecko Iphona 8. Jak mogę uruchomić kontrolę?
Po pierwsze Pani, jak i dziecko musicie mieć konta na gmail.com. Na obu urządzeniach instaluje Pani aplikacje FamilyLink i loguje się Pani do niej. Dalej to już kwestia wybrania interesujących Panią ustawień i ograniczeń.